Zdravlje

Zdravlje

Kako pametno odabrati citruse u trgovini?

Trebamo li čitati deklaracije ili kupiti najpovoljnije? Koliko je doista bitno dati prednost lokalno uzgojenoj hrani i domaćom proizvođačima? Odgovore smo potražili kod nutricionista Branimira Dolibašića koji objašnjava i koliko su opasni zaštitna sredstva kojima se tretiraju citrusi.

Ne riskirajte zdravlje – Izbjegavati proizvode tretirane imazalilom ili ne?

1. Ima li razloga za paniku kada su u pitanju zaštitna sredstva kojima se tretiraju citrusi? 

Branimir Dolibašić

Nema razloga za paniku, ali ima za oprez. Zaštitna sredstva poput imazalila su realnost industrijske proizvodnje, a opasnost od njih izravno je povezana s količinom i trajanjem unosa. Prehrana je uvijek pitanje mjere i izbora, treba odvagnuti koristi od štete. Dugoročni i neumjereni unos proizvoda koji su tretirani kemikalijama istraživanja povezuju s rizikom po zdravlje, uključujući karcinogenost. Premda se navodi kao siguran za korištenje u prehrani, ne bih preporučio limun tretiran imazalilom, osobito rizičnim skupinama poput djece, alergičara i trudnica, nego bih dao prednost organskom, netretiranom limunu. Iako konzumacija jednog ili par tretiranih limuna nije opasna, dugoročno i gledano količinski bi organski, netretirani limun sigurno bio bolja opcija po zdravlje (ne treba zanemariti problem akumulacije toksina u tijelu).

2. Na što treba obratiti pažnju kod čitanja deklaracija?

Prvo, potrošači trebaju aktivnije koristiti svoja prava svaki puta kada naiđu na neispravnu prehrambenu namirnicu ili iz nekog razloga sumnjaju u njenu ispravnost ili kvalitetu. Primjer može biti i velika razlika u cijeni, koja obično znači i razliku u kvaliteti. Treba izbjegavati hranu koja nije potpuno i pravilno deklarirana, na primjer nema porijeklo, godinu ni mjesto proizvodnje. Na deklaraciji prije svega treba tražiti upozorenja baš poput onog da korica nije za konzumaciju jer je kemijski tretirana spojevima s određenim stupnjem rizika po zdravlje (poput imazalila). Kao nutricionist već dugo agitiram na našu populaciju da stekne naviku čitanja deklaracije jer to omogućuje svjesno kvalitetniji izbor hrane. 

3. Što savjetujete potrošačima prilikom kupnje citrusa? 

Kao i uvijek, sve što se proizvodi u našem podneblju, treba biti prvi izbor. Lokalna hrana, što bliži uzgoj, domaći proizvođač. Kad je moguće, kupujte citruse koji su svježi, ugodno mirišu, lijepe su žute boje, nisu sasušeni i nemaju znakova truljenja. Ako trebate citruse za sok, birajte s tanjom korom i sitnije. Za kolače i kuhanje one s debljom korom, naravno, prednost dajući netretiranim.  

4. Mnogi posežu upravo za tim namirnicama u borbi protiv viroza i prehlada, pa čine li možda više štete organizmu nego koristi?

Kratkoročno, šteta je minimalna, dugoročno je upitno sa sigurnošću procijeniti rizik od stalne konzumacije takvih proizvoda. Izvjesno je da je za zdravlje dugoročno bolje birati organski, netretirani citrus. Higijena namirnica je važna stvar, pa oprati citruse znači štititi svoje zdravlje, i pridržavati se upute o nekorištenju korice za prehranu ako je to naznačeno.  

Maja Posavec

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo