Hrana i recepti

Hrana i recepti

Šipak kao lijek – otkrijte kako pripremiti izvrstan čaj, sirup, liker i marmeladu

Shutterstock

U ranu jesen rubovi šuma, livada i poljskih putova rumene se od šipka koji “puca” od obilja vitamina C, kalija, flavonoida, pektina, voćnih kiselina, pektina i brojnih drugih tvari koje su blagotvorne za probavni i mokraćni sustav, jačanje imuniteta i zacjeljivanje oštećene kože.

Vatreno crveni plodovi razvijaju se iz svijetloružičastih cvjetova divlje ruže, od davnina poznate i kao pasja ruža (Rosa canina) jer se od antičkih vremena šipak koristio protiv bjesnoće i drugih zaraznih bolesti. Danas je prva asocijacija na šipak osvježavajući, ugodno kiselkasti čaj koji pomaže protiv umora i iscrpljenosti te olakšava prehladu, vrućicu i gripu.

Zaštitite se od prehlade đumbirom!

Šipak se u pravilu ne konzumira svjež nego se suši za pripravljanje čaja, marmelade, sirupa, likera… U berbi šipka treba se uhvatiti u koštac s trnovitim, visokim i “živahnim” grmom. I priprema plodova prilično je zahtjevna jer je šipak iznutra pun sjemenki i bodljikavih dlačica, no vrijedi se potruditi – mnogi se slažu da su proizvodi od šipka jednostavno božanstveni.

Kako očistiti i čuvati šipak

  • Berite šipak u rukavicama i u staroj odjeći koju vam nije žao izložiti trnju.
  • Neki beru šipak dok je tek dozreo i jedar (smatra se da tada sadrži najviše vitamina C), a drugi čekaju da šipak omekša od mraza jer je upravo takav, kažu, najbolji za marmeladu.
  • Najčešće se beru zreli, čvrsti, crveni plodovi koji još nisu omekšali i potamnili.
  • Šipak se bere bez stapki. Očistite ga od ostatka cvijeta (tamnih listića) na vrhu ploda, a potom ga odmah stavite na sušenje kako se ne bi pokvario.
  • Plodovi se suše cijeli, ili se prije sušenja prerežu po dužini. Prerezane plodove treba očistiti od sjemenki i dobro oprati, kako biste odstranili bjelkaste dlačice koje okružuju sjemenke (radite s rukavicama jer dlačice mogu iritirati kožu).
  • Neki ostavljaju šipak da se danima suši na suncu, a brži postupak je zagrijavanje u pećnici na 40-50°C (ne više od toga!) kako bi plodovi zadržali intenzivnu crvenu boju. Šipak se suši u pećnici dok mu usplođe ne postane krhko. Uzmite u obzir da će količina osušenog šipka biti dvostruko (a ponekad i više nego dvostruko) manja od količine svježe ubranih plodova.
  • Osušeni šipak čuvajte u pamučnim ili lanenim vrećicama, na hladnom i prozračnom mjestu, i potrošite ga u roku od najviše jedne godine.

Čaj

Čaj od šipka jednostavno se može pripraviti tako da dvije čajne žličice osušenih plodova prelijete vrelom vodom i pustite da odstoji 10-15 minuta.

Za prehladu se preporučuje šipkov čaj s dodanom žličicom meda i žličicom limunova soka, te miješani čaj od šipka i kamilice (10 g sušenog šipka i 10 g sušenih cvjetova kamilice na 1 šalicu vode).

Kamilica je svemoguća!

Sirup

Očistite 4-5 kg šipka, stavite ga u veliki lonac i pospite s otprilike 3 kg šećera (prema ukusu, ovisno o tome koliko želite da bude slatko ili kiselo). Povremeno sve dobro izmiješajte drvenom kuhačom. Kada šipak pusti sok, a šećer se otopi, procijedite mješavinu kroz dvostruki sloj gaze ili cjedilo. Ulijte u čiste boce i držite na hladnome mjestu.

Liker

Očistite 500 g šipka od ostatka cvijeta i plodove uzdužno razrežite na 4 dijela. Usplođe zajedno sa sjemenkama stavite u cjedilo i ispirite vodom dok ne uklonite dlačice. Šipak ocijedite i stavite u staklenku. Dodajte 150-200 g šećera, prelijte sa 7 dl rakije (npr. lozovače) i zatvorite staklenku. Držite staklenku 2-3 tjedna na toplom mjestu (može stajati na suncu) i povremeno je protresite. Potom liker procijedite i ostavite mjesec dana na sobnoj temperaturi.

Marmelada

Mnogo je različitih varijacija pripreme marmelade od šipka, a pritom je važno znati da ćete smjesu možda morati pasirati više puta kako biste se posve riješili sjemenki i dlačica iz plodova. Marmelada se mora kuhati na laganoj vatri uz stalno miješanje, kako ne bi zagorjela. Među najjednostavnijim je receptima ovaj:

Zrele i zdrave plodove očistite od dlačica i koštica pa mesnati dio usplođa kuhajte u što manje vode (na 1 kilogram šipka 1 šalica vode) dok ne omekša. Protisnite kroz “pasirku”, gusto cjedilo ili gazu (neki koriste najlonsku čarapu), pa na 1 kilogram smjese dodajte jednaku količinu smeđeg šećera. Kuhajte stalno miješajući do željene gustoće. Vruću smjesu ulijte u sterilizirane staklenke.

I.V.

Foto: Shutterstock   

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo