Halo, doktore – pitajte i naši doktori odgovaraju!
Pronađite svog liječnika u adresaru privatnih zdravstvenih ustanova

Titranje vjeđa-miokimija

Štovani, postavit ću pitanje koje je vezano za jednu pojavu (osjećaj) na lijevom očnom kapku kod moga sina koji ima 27 godina. Naime, vrlo često, uz prekide, ima osjećaj treperenja lijevog kapka. To se događa u zadnjih mjesec dana. Zadnjih 3-4 mjeseca se duže zadržava ispred računala i igra neke igre. Satima puca u neka čudovišta i to stvara napetost očiju, bar ja tako mislim kao laik. Uz te igre provede 8-9 sati. Unatoč svim mojim upozorenjima kako to nije dobro, on i dalje nastavlja, ali u manjoj mjeri. Hvala na odgovoru.

Odgovara Adrian Lukenda, dr. med., spec. oftalmologije

Adrian LukendaAdrian Lukenda

Titranje vjeđa (trzanje, treperenje, tremor, drhtanje, skakanje kapaka) vrlo je čest i, na sreću, rijetko ozbiljan medicinski problem. Stručno se naziva miokimija i označava malena spontana grčenja mišića vjeđa. Pretežno se javlja na donjim vjeđama, a nerijetko i na gornjima. Najčešće prođe "samo od sebe" ili nakon što se ukloni uzrok koji je doveo do iritacije mišića. Uzrok titranja vjeđa može biti dugotrajni napor pri gledanju, stres i umor, kao što je to slučaj kod Vašeg sina, ali i suhe oči, kofein, alkohol, disbalans hranidbenih tvari ili elektrolita, alergije i drugo. U slučaju Vašeg sina, napor očiju pri gledanju u zaslon računala može biti pojačan ukoliko postoji potreba za naočalama zbog manje dioptrije. Ukoliko grčenja (spazmi) postanu češći i ne prolaze nakon uklanjanja uzroka nastanka, potrebno je javiti se oftalmologu ili neurologu. Naime, u tom slučaju može se raditi o početku blefarospazma, spazama jedne strane lica, Meige sindroma i sličnih neuroloških bolesti.

Slična pitanja

Anketa

Recite nam…

Hoćete li se za Advent uputiti na putovanje?